wtorek, 22 listopada 2011

Zabawki i miasto z papieru - relacja z warsztatów

Fundacja NADwyraz, organizując swoje warsztaty, pomyślała również o najmłodszych, którzy tworzyli zabawki i budowali miasto z papieru. W tym celu wykorzystano przede wszystkim kartony po produktach i makulaturę. Najmłodsi, przegladając kolorowe książeczki oraz słuchając rad Pani Anny Komorowskiej, jak najszybciej przystąpili do działania. Inspiracją były dla nich przede wszystkim postacie z bajek, ale również własne dziecięce doświadczenia i marzenia, np. o stworzeniu domu dla Supermana;)

Dzieci, z niewielką pomocą rodziców, przez cały czas trwania warsztatów, tworzyły swoje małe dzieła, a uśmiech nie schodził z ich twarzy.


















czwartek, 17 listopada 2011

Biżuteria i torebki z papieru - relacja z warsztatów

Za nami już cykl warsztatów z papieru! Było tłumnie, wesoło, a przede wszystkim kreatywnie! Uczestnicy naszych spotkań pokazali, że papier ma nie jedno oblicze i że przy odrobinie chęci, można z niego zrobić dosłownie wszystko. Mamy nadzieję, że wszyscy bawili się doskonale i że wkrótce spotkamy się ponownie:)

Pierwsze warsztaty, które zorganizowaliśmy, to biżuteria i torebki z papieru. Pomysłowość uczestniczek warsztatów (do SAPU przybyły tylko kobiety - mężczyźni, co z wami??), przerosła nasze najśmielsze oczekiwania. Były toczki, naszyjniki, kolczyki, kopertówki, broszki i mnóstwo innych papierowych gadżetów.

Oto efekty:



















czwartek, 10 listopada 2011

ECO/DECO – zapraszamy na WARSZTATY!

Papier jest idealnym materiałem do tworzenia, inspirującym polskich i zagranicznych projektantów. Niech zainspiruje również i Ciebie!!!


Zapraszamy na warsztaty: biżuterii i mody z papieru, wikliny papierowej, a najmłodszych do tworzenia zabawek i miasta z papieru.






Program warsztatów:


17 listopada (czwartek), godz. 16.30-19.30
Projektowanie biżuterii i torebek z papieru
miejsce: Krakowskie Szkoły Artystyczne, ul. Zamoyskiego 52


24 listopada (czwartek), godz. 16.30-19.30
Projektowanie mody z papieru
miejsce: Krakowskie Szkoły Artystyczne, ul. Zamoyskiego 52


dla najmłodszych:


19 listopada (sobota), godz. 10.00-12.00 oraz 12.30-14.30
Zabawki z papieru
miejsce: pracowania.k, Kalwaryjska 64/10


22 listopada (wtorek), godz. 15.00-17.00
Papierowe miasto
miejsce: pracowania.k, Kalwaryjska 64/10


29 listopada (wtorek), godz. 15.00-17.00
Papierowe miasto
miejsce: pracowania.k, Kalwaryjska 64/10




ZAPISY: fundacja@nadwyraz.pl albo telefonicznie 12 686 06 06
Ilość miejsc ograniczona!



Projekt dofinansowany ze środków Województwa Małopolskiego.

sobota, 5 listopada 2011

Skąd się wzięła nazwa papier?

Dziś powracamy do historii papieru i tego, skąd się wzięła jego nazwa, a także odpowiemy na pytanie: na czym pisano, zanim wynaleziono papier?

Otóż słowo papier wywodzi się z greckiego słowa papyros, które jest prawdopodobnie zapożyczeniem z egipskiego. Jest ono związane z rośliną egipską papirus, której włókna układano w dwóch lub trzech warstwach na sobie w poprzek, po czym przy pomocy zwilżania wodą, prasowania, gładzenia otrzymywano twardą masę jako materiał do pisania. 
(Najstarsze znane papirusy pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. Papirus, jako materiał piśmienny, najdłużej zachował się w kancelarii papieskiej (do poł. XI w.).




W Azji i Europie obok masy papirusowej niektóre ludy używały skór zwierzęcych jako materiału do pisania. Za króla Eumenesa II zaczęto wytwarzać ze skóry bydlęcej charta pergamena, czyli pergamin.





Poszukiwanie materiału, na którym można by było informacje zapisać, przekazywać i przechowywać, doprowadziło do wielu różnorodnych rozwiązań. W wielu starożytnych kulturach jako nośniki informacji służyły: kamień, metal, drewno, tabliczki z wosku i gliny. Materiały te były ciągle zastępowane takimi, które były tańsze w produkcji, łatwiejsze do transportu i wygodniejsze w użyciu.
Bywały oczywiście okresy, że równolegle używano np. pergaminu i papieru. (Źródło: http://www.historia.info.pl/historia_papieru/

Do najważniejszych materiałów pisarskich, poprzedzających papier, należą:
  • papirus
  • pergamin
  • tapa 
  • huun
  • amatl
Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, a także o znaczeniu papieru w różnych kulturach, czytajcie nasze kolejne posty;)