sobota, 5 listopada 2011

Skąd się wzięła nazwa papier?

Dziś powracamy do historii papieru i tego, skąd się wzięła jego nazwa, a także odpowiemy na pytanie: na czym pisano, zanim wynaleziono papier?

Otóż słowo papier wywodzi się z greckiego słowa papyros, które jest prawdopodobnie zapożyczeniem z egipskiego. Jest ono związane z rośliną egipską papirus, której włókna układano w dwóch lub trzech warstwach na sobie w poprzek, po czym przy pomocy zwilżania wodą, prasowania, gładzenia otrzymywano twardą masę jako materiał do pisania. 
(Najstarsze znane papirusy pochodzą z III tysiąclecia p.n.e. Papirus, jako materiał piśmienny, najdłużej zachował się w kancelarii papieskiej (do poł. XI w.).
W Azji i Europie obok masy papirusowej niektóre ludy używały skór zwierzęcych jako materiału do pisania. Za króla Eumenesa II zaczęto wytwarzać ze skóry bydlęcej charta pergamena, czyli pergamin.

Poszukiwanie materiału, na którym można by było informacje zapisać, przekazywać i przechowywać, doprowadziło do wielu różnorodnych rozwiązań. W wielu starożytnych kulturach jako nośniki informacji służyły: kamień, metal, drewno, tabliczki z wosku i gliny. Materiały te były ciągle zastępowane takimi, które były tańsze w produkcji, łatwiejsze do transportu i wygodniejsze w użyciu.
Bywały oczywiście okresy, że równolegle używano np. pergaminu i papieru. (Źródło: http://www.historia.info.pl/historia_papieru/

Do najważniejszych materiałów pisarskich, poprzedzających papier, należą:
  • papirus
  • pergamin
  • tapa 
  • huun
  • amatl
Aby dowiedzieć się więcej na ich temat, a także o znaczeniu papieru w różnych kulturach, czytajcie nasze kolejne posty;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz